Bun venit pe DeviLx.forumz.ro/ForuM
Te rog Inregistreaza-te !
Multa Bafta & Succes in continuare
Cautam staff activ ! pentru detalii add ikee.ciprian
Bun venit pe DeviLx.forumz.ro/ForuM
Te rog Inregistreaza-te !
Multa Bafta & Succes in continuare
Cautam staff activ ! pentru detalii add ikee.ciprian




Distribuiţi|

Trilogia lui Simon Toyne

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
Alone
Co-Administratori
Alone

Rank: Co-Administratori
Mesaje : 19
Data de inscriere : 30/04/2013
Varsta : 26
Localizare : Romania/Bucuresti
Trilogia lui Simon Toyne Empty
MesajSubiect: Trilogia lui Simon Toyne Trilogia lui Simon Toyne I_icon_minitimeMier Mai 15, 2013 10:41 am

Recomand sa cititi cele trei carti ale lui Simon Toyne , Volumul 1 : Sanctus ; 2: Cheia si 3: Turnul
volumul 3 apare in Noiembrie . Eu am inceput sa citesc Sanctus acum 2 luni si nu m-am putut lasa , cum l-am terminat a trebuit neaparat sa incep si volumul 2 care l-am terminat acum o saptamana. Abia astept sa citesc al 3-lea volum , dar am de asteptat.

Sanctus , O parte dintre voi probabil ca aţi auzit deja despre Simon Toyne şi cărţile scrise de el, publicate şi la noi la editura All. Deşi abia şi-a făcut debutul ca scriitor, acesta a devenit repede cunoscut datorită faptului că primul său roman, “Sanctus”, a devenit rapid bestseller internaţional. Născut în 1969 în Marea Britanie, Toyne studiază literatură engleză şi teatru la Goldsmiths College din Londra şi apoi lucrează mulţi ani ca scenarist, regizor şi producator de televiziune.

În decembrie 2007, Simon Toyne a renunţat la slujba pe care o avea la acea dată şi a plecat într-o vacanţă mai lungă spre Franţa, împreună cu soţia lui şi cei doi copii. Când a ajuns în Franţa, după o călătorie obositoare, acesta a renunţat la ideea de a mai călători încă opt ore cu maşina spre sud, unde era noua lor locuinţă şi s-a îndreptat catre Rouen, unde la limita dintre lumină şi întuneric a vazut pentru prima dată coloanele spiralate ale frumoasei catedrale. Atât de mult l-a impresionat această imagine a catedralei pe fundalul cerului încât în acel moment i-a încolţit în minte ideea de a scrie despre ea într-un roman. Astfel Catedrala din Rouen este “mutată” în estul Europei şi devine, în fictiune, “Citadela” din primul său roman, “Sanctus”, roman care devine rapid bestseller şi este tradus în 17 limbi şi publicat în 27 de ţări.

Cartea lui Toyne este un thriller religios a cărui acţiune se desfăşoară în Turcia şi este prima din seria de trei cărţi pe această temă. Acţiune cărţii are în centru ideea că cea mai răspândită religie din lume ascunde un secret important, o taina pentru care biserica nu a ezitat să şi ucidă de-a lungul timpului pentru ca secretul să fie păstrat.

Acest secret este păzit de secole de către calugarii unui ordin religios numit “Sanctus” iar povestea începe în momentul în care unul dintre aceşti calugari, pe nume Samuel, îl află şi are de gând să îl dezvăluie întregii lumi. Însă pentru a putea face acest lucru, călugărul trebuie să îşi sacrifice viaţa aruncându-se de pe vârful muntelui în care se află Citadela, fapt care declanşeaza un haos total, mass media reuşind să filmeze evenimentul, care devine astfel de notorietate mondială.

Cheia este al doilea roman din Trilogia Sancti, cu care isi face debutul Simon Toyne. Povestea inceputa in volumul Sanctus devine acum inca si mai interesanta.

Romanul Cheia a fost lansat la doar un an de la aparitia volumului Sanctus, tradus deja in 27 de limbi si publicat in 40 de tari. Varianta in limba romana a aparut la Editura ALLFA, intr-o traducere de Andreea Boldura si a beneficiat de o lansare oficiala in prezenta lui Simon Toyne in cadrul targului Gaudeamus din Bucuresti, autorul sustinand si o video-conferinta, daca ii putem spune asa, prin care a fost alaturi si de cititorii din Timisoara in cadrul unui eveniment separat.

Daca in Sanctus actiunea centrala se desfasoara in principal la Citadela si in Ruina, continuarea povestii se va face pe mult mai multe planuri pe care Simon Toyne le alterneaza. Romanul incepe in desertul Al-Hillah din provincia Babil situata in centrul Irak-ului, pentru ca mai apoi sa ajungem in Ruina, acolo unde ii lasasem pe protagonistii primului roman, atat in oras cat si in Citadela, dar si la Vatican, care e si el implicat in aceasta poveste, sau chiar la Newark in Statele Unite.

Jurnalista Liv Adamsen se trezeste pe un pat de spital fara sa isi aminteasca exact ce i se intamplase, simtind insa o chemare launtrica si auzind niste voci ce repeta soptit KuShiKaam, Cheia, pentru ca ea a deveni Cheia, dupa ce a "preluat" Sacramentul si de ea depinde anularea efectelor dezastruase ce preced declansarea blestemului din Sanctus. In prima parte a romanului suntem in plin roman politist, cu detectivi si spioni si ucigasi platiti. Intriga ii implica atat pe calugarii din Citadela care vor isi apara secretul dar si pe Cardinalul Clementi cel care isi vede pusa in pericol toata munca depusa pentru a redresa finantele Bisericii Catolice.

Alaturi de Liv Adamsen, Gabriel Mann sau parintele Athanasius, inspectorul Arkadian continua sa ocupe un loc important in constructia povestii, joaca intr-un fel rolul unui punct de reper la care actiunea revine intotdeauna. Desi, asa cum spuneam, in Cheia autorul ne plimba prin mai multe locatii parca stim ca vom reveni la Ruina si in Citadela, acolo unde Arkadian si calugarii Sancti, atat de greu incercati dupa ce au pierdut Sacramentul, parca sunt in asteptare.

Cel putin citit imediat dupa Sanctus, asa cum l-am citit eu, Cheia e un roman o idee mai dinamic, continuand parca, la alta intensitate, episoadele pe care le descoperim in primul volum.
Simon Toyne introduce o serie de noi personaje in Cheia, unele dintre ele de-a dreptul surprinzatoare, majoritatea cel putin spectaculoase. Asa cum observam si cu privire la primul volum, cu exceptia caracterelor principale, autorul nu isi propune sa realizeze personaje complexe, preferand sa le defineasca pe fiecare prin cate o trasatura aparte.


Simon Toyne care e la debutul sau literar a lucrat pana in urma cu doi ani ca scenarist, regizor si producator la televiziunea britanica,ceea ce parca se si vede in modul in care sunt construite si se succed scenele din Cheia
Sus In jos

Trilogia lui Simon Toyne

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Pasiuni :: Biblioteca-